alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas / czerwiec 2020
Huelo Dunn-Estébanez

PRIDE 2020: MIŁOŚĆ ŁĄCZY MIMO WSZELKICH PRZECIWNOŚCI

Od ponad 50 lat parady równości i dumy są dla środowisk lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych wyrazem miłości i solidarności w walce przeciwko homofobii i dyskryminacji.

W tym roku Miesiąc Równości przypadł na trudny czas pandemii oraz zbiegł się z manifestacjami związanymi ze sprawiedliwością społeczną. Dla osób LGBTQ+ o różnym kolorze skóry, walka o prawa społeczności LGBTQ+ zawsze połączona była z walką z rasistowskimi uprzedzeniami. Dla wszystkich sojuszników społeczności LGBT+ jest to okazja, aby solidarnie stać ramię w ramię z ofiarami dyskryminacji, pozwolić im mówić i włączyć się do akcji, której celem jest propagowanie sprawiedliwości i uznania dla wszystkich, bez względu na kolor skóry i preferencje seksualne. Członkowie społeczności adidas LGBTQ+ spotkali się wirtualnie, by opowiedzieć o tym, czym jest dla nich miłość i jak ona łączy ludzi.

Miesiąc Równości jest dla mnie bardzo ważny. Mogę złożyć hołd moim wszystkim przodkom i tym, którzy w przeszłości walczyli o moje prawa i możliwość bycia sobą.

Quinn Edlin, poetka-performerka, aktywistka, mówiąc o sobie, używa rodzaju żeńskiego: ona.
 
 
1_BlogImage_QuinnEdlin

adidas wierzy, że miłość łączy.

Pride 2020 to czas miłości, który wzmacnia i wspiera społeczność LGBTQ+, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie. Powinniśmy pamiętać o walce i uprzedzeniach, jakich doznawali reprezentanci mniejszości o innym niż biały kolorze skóry, jak często ich walka była pomijana w oficjalnym przekazie. I nie chodzi tylko o społeczność LGBTQ+. Wspólnie z naszymi partnerami, Athlete Ally i Stonewall, jesteśmy zaangażowaniu we wzmocnienie głosów osób o różnym kolorze skóry w środowisku LGBTQ+.

W tegorocznym Miesiącu Równości łączymy się ze sportowcami, ambasadorami społeczności LGBTQ+ oraz organizacjami partnerskimi, by podzielić się tym, co nas inspiruje, okazać wsparcie dla mniejszości i zachęcić do wyrażania swoich emocji.

Wykorzystujemy rozmowy wideo oraz nagrania z FaceTime. W ten sposób przekraczamy granice i stajemy się otwarci dla naszych sportowców i przyjaciół na całym świecie.

Ostatnią rzeczą, na jaką mam ochotę, to życie w ukryciu i izolowanie się od ludzi. Chciałbym, żeby w tym trudnym okresie ludzie zrozumieli, że nie ma czasu na próby dopasowywania się do utartych schematów, które po prostu już się nie sprawdzają.

Tarik Carroll, twórca EveryMAN Project, mówiąc o sobie, używa rodzaju męskiego: on.

2_BlogImage_Tarik

RAZEM, CHOĆ ODDALENI OD SIEBIE

'Ally' to czasownik, który znaczy sprzymierzyć. A polega to na tym, że aktywnie uczestniczysz w życiu społeczności, którą reprezentujesz, słuchasz jej głosu i robisz wszystko, by był usłyszany. Kiedy potrzeba, walczysz o jej prawa, walczysz z homofobicznymi wypowiedziami i stereotypowym podchodzeniem do problemu płci. Będąc sprzymierzeńcem, partnerem, aktywnie działasz i wspierasz swoje środowisko na szerszym forum.

Layshia Clarendon, koszykarka WNBA, gra w drużynie New York Liberty, mówiąc o sobie, używa rodzaju żeńskiego: ona. Na zdjęciu ze swoją żoną Jessiką.

3_BlogImage_Layshia

Dla tych, którzy spotykają się z homofobią lub innymi formami dyskryminacji, akcje Pride są możliwością głośniejszego wyrażania swojej miłości. Teraz, 51 lat po zamieszkach na Stonewall, osoby LGBTQ+ nadal bardzo często walczą o swoją godność i napotykają coraz to nowe przeciwności. Ale pandemia koronowirusa zmieniła sposób, w jaki wspierajmy się nawzajem. Zamknięcie, dystans społeczny, izolacja mogą szczególnie uderzać w społeczności LGBTQ+, którym nie było łatwo także przed tym kryzysem.

Pride 2020 zbiega się w czasie z wieloma manifestacjami związanymi z nierównością społeczną i rasową, do których dochodzi w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach na całym świecie. W naszych rozmowach często powtarzały się opinie, które teraz można wszędzie usłyszeć. Bo rasizm, homofobia i nienawiść są połączone ze sobą.

Po 51 latach od Stonewall jest jeszcze wiele do zrobienia, a społeczności LGBTQ+ napotykają nowe problemy. I choć w tym roku inaczej wszystko się odbywa, to nadal dla nas najważniejsza jest miłość. Miłość, która łączy.

Kiedyś myślę 'Pride', myślę 'Black Pride'. W świecie i w czasach, kiedy tak wiele tożsamości jest kwestionowanych, cenzurowanych i usuwanych, możemy znaleźć dla siebie miejsce i nie czuć, że musimy iść na kompromis, bo jesteśmy czarni lub nieheteronormatywni. Tym dla mnie jest równość i jestem z siebie dumny.

Kai-Isaiah Jamal, artysta, atywista, mówiąc o sobie, używa rodzaju męskiego: on lub liczby mnogiej: oni.

4_BlogImage_Kai

W tym roku oddajemy głos sportowcom LGBTQ+. Honorujemy tych, którzy ujawnili się w przeszłości i walczyli o to, by następne pokolenia mogły żyć bardziej otwarcie i cieszyć się większymi swobodami. Świętujemy i mamy nadzieję, że prawa i wolności społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych oraz osób z nonkonformizmem płciowym będą przestrzegane.

#LoveUnites daje możliwość podzielenia się swoją historią i pokazania naszej różnorodności, ułatwia usłyszenie głosu tych, których miłość łączy.

Wirtualny marsz równości to bezpieczne miejsce dla tych, którzy nie mieli do tej pory śmiałości, aby się ujawnić.

Madonna Cacciatore, dyrektorka LA Pride Festival and Parade, mówiąc o sobie, używa rodzaju żeńskiego: ona. Na zdjęciu ze swoją żoną Robin. 

5_BlogImage_Madonna

RÓWNOŚĆ I PARTNERSTWO

Sport powinien łączyć ludzi. I nieważne, jaka jest twoja orientacja seksualna, skąd pochodzisz, jaki masz kolor skóry, jaka jest twoja płeć. Zadaniem sportu jest łączyć ludzi.

Ashlyn Harris, gra w piłkę nożna w klubie Orlando Pride, mówiąc o sobie, używa rodzaju żeńskiego: ona. 

6_BlogImage_Ashlyn

Teraz jeszcze bardziej chcemy wspierać sportowców reprezentujących mniejszości seksualne, bo oni zasługują na to, by być lepiej widoczni i doceniani – bez względu na ich wiek, dyscyplinę i możliwości. W sporcie jest siła, która łączy, jednak niektórzy sportowcy LGBTQ+ nadal muszą walczyć o akceptację w sportowym środowisku.

Mam nadzieję, że jak jakiś dzieciak, który zaczyna trenować skoki o wody i czuje się inaczej, zobaczy, że można odnosić naprawdę wielkie sukcesy sportowe, że trzeba po prostu ciężko trenować. To, kogo kochasz, nie ma wpływu na to, jakim jesteś sportowcem.

Tom Daley, skoki do wody, olimpijczyk, mówiąc o sobie, używa rodzaju męskiego: on.

7_BlogImage_TomDaley

Czujemy się zaszczyceni, że możemy współpracować z organizacjami działającymi na rzecz równości, akceptacji i reprezentacji osób LGBTQ + w sporcie, w tym także osób o różnym kolorze skóry. Dowiedz się o nich więcej: 

Stonewall UK: Brytyjska organizacja charytatywna promująca równość lesbijek, gejów, osób bi- i transseksualnych. Stonewall UK dąży do równej reprezentacji mniejszości seksualnych w różnych dziedzinach życia, w tym w sporcie i fitness. Dowiedz się więcej o strategii Stonewall, której celem jest zapewnianie bezpieczeństwa i eliminowanie wykluczenia. 

Athlete Ally: Jako wiodąca organizacja non-profit działająca na pograniczu sportu i praw społeczności LGBTQ +, Athlete Ally wierzy, że sport jest w stanie zmieniać świat. Z dumą wspieramy ich wysiłek na rzecz edukacji w zakresie budowania kultury bardziej integracyjnej w społecznościach sportowych.

Jako reprezentantka walki o prawa społeczności LGBTQ+ muszę koncentrować się na wielu aspektach tej walki, przede wszystkim na prawach kobiet i mniejszości. Nie tylko dla siebie i dla tych, którzy są do mnie podobni, ale przede wszystkim dla tych, którzy sami nie dają sobie rady.

Ashlyn Harris, gra w piłkę nożna w klubie Orlando Pride, mówiąc o sobie, używa rodzaju żeńskiego: ona.


POKAŻMY DUMĘ, POKAŻMY RÓWNOŚĆ: KOLEKCJA ADIDAS PRIDE

Przez długi czas wmawiano nam, że mężczyźni mogą nosić to, a kobiety tamto. Albo na odwrót. A ja doszedłem do takiego punktu, kiedy te wszystkie zalecenia wyrzuciłem do kosza. I wtedy stałem się naprawdę sobą.

– Tarik Carroll, twórca EveryMAN Project, mówiąc o sobie, używa rodzaju męskiego: on. 

Kolekcja adidas Pride to różne formy wyrażania siebie i swoich emocji. Na co dzień, ale także podczas rozgrywek. Wierzymy, że każdemu należy się szacunek i każdy powinien znaleźć miejsce dla siebie, również marginalizowane grupy LGBTQ+. Tegoroczna kolekcja Pride to więcej niż tylko tęcza. Wprowadzamy nowy logotyp w kolorach różnych flag LGBTQ+

Gdzieś na końcu tunelu pojawia się światełko, które pozwala mi wierzyć, że wszystko idzie w dobrym kierunku. I miejmy nadzieję, że w przyszłym roku parady równości odbędą się w lepszym, bardziej tolerancyjnym świecie.

– Tarik Carroll, twórca EveryMAN Project, mówiąc o sobie, używa rodzaju męskiego: on. 

Zapraszamy do wspólnego świętowania równości i bycia dumnym z tego, kim się jest. Obserwuj adidas w mediach społecznościowych, żeby poznać naszych ambasadorów Pride. Możesz też podzielić się swoją historią z #LoveUnites. 

adidas / czerwiec 2020
Huelo Dunn-Estébanez
Tagi