alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas / listopad 2022

Historia piłek Mistrzostw Świata FIFA™: jak zmieniły rozgrywki?

Większość fanów piłki nożnej potrafi wymienić piłkarzy, trenerów i drużyny, które zmieniły przebieg Mistrzostw Świata FIFA™. Również same piłki Mistrzostw Świata FIFA™ mają wpływ na przebieg rozgrywek.

Oficjalne piłki meczowe adidas na Mistrzostwach Świata™

Wyobraź sobie, jak różni się mecz z wykorzystaniem ciężkiej, skórzanej piłki z lat 30. ubiegłego wieku od gry nową, rewolucyjną piłką Mistrzostw Świata FIFA™ z 2022 roku. Rozwój materiałów i technologii zmienił przebieg całych rozgrywek. Ewolucja piłki wpłynęła na zestaw umiejętności graczy, szybkość i emocje towarzyszące meczom nie tylko podczas Mistrzostw Świata FIFA™, ale także podczas innych zmagań piłkarskich.

Jaka piłka zostanie wykorzystana podczas Mistrzostw Świata FIFA™ 2022?

Piłka Mistrzostw Świata FIFA™ 2022 będzie 14. piłką zaprojektowaną na tę okazję przez firmę adidas. Jej nazwa „Al Rihla” („podróż” po arabsku) ma symbolizować ewolucję piłek nożnych w ciągu ostatnich 90 lat. Al Rihla jest szybsza w locie niż jakakolwiek inna piłka Mistrzostw Świata FIFA™, a także bardziej ekologiczna niż poprzednie piłki.

Jest również pierwszą piłką Mistrzostw Świata FIFA™, która wykorzysta nową, rewolucyjną technologię. Polega ona na tym, że czujnik ruchu wewnątrz piłki śledzi każdy jej ruch, a te dane są przesyłane do systemu wideoweryfikacji i pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących gry, np. ocenianiu pozycji spalonej zawodnika.

Piłka Al Rihla jest pierwszą piłką mistrzostw świata w 92-letniej historii rozgrywek, która bezpośrednio przyczyni się do pozyskania środków na rzecz poprawy jakości życia ludzi na całym świecie.

„Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować współpracę z organizacją Common Goal, przekazując jej 1% netto ze sprzedaży piłki Al Rihla. Wspólnie wykorzystujemy piłkę nożną do napędzania zmian społecznych i wywierania korzystnego wpływu na życie młodych ludzi” mówi Nick Craggs, dyrektor generalny adidas Football.

Gdzie jest produkowana piłka Mistrzostw Świata FIFA™ 2022?

Kompetencje Pakistańczyków w zakresie produkcji piłek są znane od dawna i nie budzą żadnych wątpliwości. Już trzeci raz z rzędu w historii mistrzostw świata piłki nożne będą produkowane właśnie w Pakistanie.

Podczas każdego meczu Mistrzostw Świata FIFA™ wykorzystuje się unikatowy zestaw piłek, spersonalizowanych pod względem drużyn biorących udział w grze, a także daty i miejsca wydarzenia. Takie piłki szybko stają się przedmiotami kolekcjonerskimi. Jeśli nie zostaną przekazane organizatorom meczu lub strzelcom hat-tricków, są oferowane jako nagrody dla kibiców. Miej więc oczy szeroko otwarte i wypatruj konkursów po rozgrywkach w Katarze!

Historia piłek adidas na Mistrzostwach Świata FIFA™

Piłki nożne z okresu pomiędzy pierwszym oficjalnym meczem w 1930 roku a londyńskimi rozgrywkami w 1966 w niczym nie przypominają współczesnych piłek. Zszywano je z ciężkiej brązowej skóry. Ich kolor zmieniono w momencie, w którym transmisje meczów pojawiły się w telewizji, ponieważ niełatwo było dostrzec brązowe piłki na czarno-białym ekranie.

Podczas pierwszego w historii finału mistrzostw świata, rozgrywanego między Urugwajem a Argentyną, wyjątkowo wykorzystano dwie różne piłki. Drużyny nie mogły się zdecydować, której piłki użyć, dlatego w pierwszej połowie grały piłką Tiento, wybraną przez drużynę Argentyny, a w drugiej wykorzystano cięższą T-model, wybraną przez drużynę Urugwaju, która wygrała mecz.

Po raz pierwszy poproszono adidas o dostarczenie piłek w 1970 roku, a od tamtego momentu firma produkuje je na każde Mistrzostwa Świata FIFA™. Oto piłki, które z różnych powodów stały się kluczowe w rozgrywkach.

adidas_2022_MensWorldCupBallBlog_C01_V04_PL_page-0001

Telstar, 2018 rok

Model Telstar był pierwszą oficjalną piłką meczową zaprojektowaną przez adidas na finał w 1970 roku, a w 2018 roku pojawił się on po raz kolejny na Mistrzostwach Świata FIFA™, podczas których Francja wygrała z Chorwacją. Piłka z 2018 roku miała kultowy dla Mistrzostw Świata FIFA™ czarno-biały wzór złożony sześciokątów i pięciokątów, uzupełniony pikselowymi grafikami. Kiedy w ramach badań poprosiliśmy chętnych o narysowanie piłki nożnej, 99% uczestników narysowało piłkę przypominającą model Telstar.

Piłka Brazuca, 2014 rok

Piłka na Mistrzostwa Świata FIFA™ w 2014 roku jako pierwsza w historii doczekała się swojego konta na Twitterze. Piłka ta, obeznana z mediami społecznościowymi, odnotowała u szczytu swojej popularności wynik 2,76 milionów followersów. Był to rok, w którym pierwsza europejska drużyna wygrała mistrzostwa na kontynencie amerykańskim. Niemcy zwyciężyły w meczu z Argentyną w finale w Rio de Janeiro wynikiem 1:0.

Zanim wykorzystano piłkę Brazuca na mistrzostwach świata, przetestowało ją ponad 600 profesjonalnych piłkarzy w 10 krajach na trzech kontynentach – więcej niż jakąkolwiek inną piłkę wyprodukowaną przez adidas.

Piłka Jabulani, 2010 rok

Prawdopodobnie najbardziej znaną piłką Mistrzostw Świata FIFA™ jest ta z rozgrywek z 2010 roku – piłka Jabulani. Osiem zgrzewanych paneli (ich liczbę zmniejszono z 14 z poprzednich Mistrzostw Świata FIFA™) czyni ją najbardziej okrągłą piłką w historii.

Nazwa pochodzi z języka zulu i oznacza „świętować”. Thomas Müller z pewnością miał powody do świętowania po pięciokrotnym strzeleniu gola piłką Jabulani na mistrzostwach świata, za co nagrodzono go Złotym Butem.

Podczas finału piłka Jabulani trafiła na godnego siebie zawodnika. Iker Casillas, bramkarz i kapitan drużyny Hiszpanii, dwa razy doskonale obronił strzał Arjena Robbena, piłkarza Holandii. Casillasa nagrodzono Złotą Rękawicą, a Hiszpania zdobyła I miejsce na Mistrzostwach Świata FIFA™.

+Teamgeist, 2006 rok

Piłka +Teamgeist z Mistrzostw Świata FIFA™ z 2006 roku zmieniła wygląd dotychczasowych piłek nożnych. Standardowe 32 zszywane panele zastąpiono 14 zgrzewanymi elementami. Piłkę zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwiała wykonywanie spektakularnych akcji i zachęcała napastników do oddawania strzałów z dowolnego miejsca. W 2006 roku wprowadzono tradycję na wykorzystywanie specjalnej wersji piłki na finały Mistrzostw Świata FIFA™.

Piłka +Teamgeist znalazła się w centrum uwagi podczas słynnego, emocjonującego meczu między Francją a Włochami. Jej najwyższa precyzja i doskonały tor lotu były widoczne w momencie, w którym Fabio Rossi, piłkarz reprezentacji Włoch, spokojnie wykonał zwycięski rzut karny w widowiskowej końcówce meczu przeciwko Francji.

Fevernova, 2002 rok

Piłka Fevernova, wyprodukowana specjalnie na Mistrzostwa Świata FIFA™ w 2002 roku, diametralnie zmieniła tradycyjną, czarno-białą kolorystykę piłek na mundial. Z zewnątrz wyróżniała się kolorowym wzorem nawiązującym do kultury azjatyckiej, a wewnątrz umieszczono warstwę specjalnej pianki, nadającej piłce bardziej przewidywalny tor lotu. Zaowocowało to kilkoma spektakularnymi golami, na przykład tym strzelonym przez Ronalda niemieckiemu bramkarzowi Oliverowi Kahnowi, co zapewniło Brazylii zwycięstwo w finale.

Azteca, 1986 rok

Piłka Azteca, wykorzystana podczas Mistrzostw Świata FIFA™ w 1986 roku, była współwykonawcą głośnego, sprytnego zagrania ręką. Tę słynną akcję, nazwaną Ręką Boga, wykonał Argentyńczyk Maradona ponad głową bramkarza Anglii, Petera Shiltona. Nie miało to jednak większego znaczenia, gdyż w tym samym meczu Maradona indywidualnie zdobył jeszcze jedną niesamowitą bramkę.

Tango, 1978 rok i 1982 rok

Model Tango, wykorzystany podczas Mistrzostw Świata FIFA™ w 1978 i 1982 roku, wykonano ręcznie z 20 zszywanych paneli pokrytych cienką membraną, która zapobiegała przemakaniu. Trójkątne oznakowanie stworzyło iluzję białych okręgów na powierzchni piłki, umożliwiających graczom śledzenie jej obrotu.

Piłka Tango dwukrotnie wystąpiła na Mistrzostwach Świata FIFA™ i zostawiła po sobie wyraźne ślady. W szczególności w 1982 roku, kiedy to Włochy powtórzyły sukces sprzed 44 lat, wygrywając w finale z RFN.

Piłka Tango z 1978 roku z archiwum adidas

Już niedługo zobaczymy piłkę Al Rihla w akcji

Napięcie wzrasta przed 20 listopada. Wiele pytań doczeka się odpowiedzi, kiedy 18 grudnia usłyszymy ostatni gwizdek. Która drużyna zdobędzie słynny puchar? Kto wygra Złotego Buta? I oczywiście: jaką rolę odegra Al Rihla w historii piłki nożnej? Już niedługo rozlegnie się pierwszy gwizdek.

Do tego czasu może chcesz dowiedzieć się więcej na temat butów piłkarskich Mistrzostw Świata FIFA™ i przeczytać nasz Krótki przewodnik po Mistrzostwach Świata FIFA™? Dzięki temu przygotujesz się na rozpoczęcie rozgrywek, tak jak piłkarze reprezentacji.

adidas / listopad 2022
Tagi