• DLA MĘŻCZYZN
  • DLA KOBIET
  • DLA DZIECI
  • NOWOŚĆ
  • SPORT
  • KOLEKCJE
  • WYPRZEDAŻ
Twój koszyk jest pusty

FUTURECRAFT.STRUNG

Poznawanie nowych możliwości cholewki: zobacz innowacyjną technologię w świecie materiałów tekstylnych, która zmienia sposób tworzenia butów.

Autorzy: Fionn Corcoran-Tadd , Benjamin Kleiman, Clemens Dyckmans, Ian Hennebery.

REWOLUCJA W ŚWIECIE MATERIAŁÓW 

Nieustannie dążymy do zwiększenia wydajności każdej pary butów, którą tworzymy. Aby to osiągnąć, musimy jak najlepiej wykorzystywać dostępne nam materiały. Lubimy mówić o naszych produktach, które "w milczeniu" służą sportowcom. Teraz skoncentrowaliśmy się na pojedynczych elementach cholewki z materiału, bo chcemy, żeby każda nitka służyła sportowym celom. 

Dlatego opracowaliśmy STRUNG. To pierwszy w branży taki materiał i pierwszy taki proces produkcyjny, który pozwala nam precyzyjnie umieszczać każdą nić w dowolnym kierunku w oparciu o dane otrzymane bezpośrednio od sportowców. Możemy przygotowywać i testować różne struktury najpierw komputerowo, a następnie wybrane z nich przesyłane są do robota STRUNG, który łączy poszczególne nici w jeden kompozyt o ściśle określonych strefach i właściwościach. Po dwóch latach intensywnych wewnętrznych prac w adidas postanowiliśmy przyspieszyć cały proces i rozpoczęliśmy długofalową współpracę z Kram/Weisshaar, pionierskim studiem projektowania cyfrowego. Rezultatem tego procesu jest bardzo lekka cholewka, precyzyjnie dopracowana tak, aby zapewniać wsparcie, elastyczność i oddychalność. A to wszystko w jednym kawałku materiału. 

DOWÓD DZIAŁANIA

FUTURECRAFT.STRUNG to pierwszy taki koncept produkcyjny, którego zadaniem jest pokazanie możliwości STRUNG, czyli stworzenie butów o profilu podporządkowanym specyfice biegania, w oparciu o dane uzyskane od biegaczy. Premierę pierwszych butów STRUNG, o jeszcze bardziej dopracowanym profilu pod kątem biegaczy, przewidzieliśmy na początek 2022 roku. Buty z pierwszego konceptu zostały stworzone, aby zapewnić całkowicie nowe doznania osobom biegającym szybko na krótkich dystansach. Dwóch biegaczy adidas zostało wybranych jako eksperci w określonych typach biegów; zarejestrowaliśmy i prześledziliśmy ich ruch, a otrzymane dane pozwalają nam na podjęcie dalszej pracy. 

Cholewka STRUNG to bezszwowy, lekki 'kokon', który idealnie dopasowuje się do kształtu stopy, co uzyskaliśmy dzięki zminimalizowaniu ilości materiału. Precyzyjne dopasowanie i wsparcie blokują piętę, zapobiegając ślizganiu się, dzięki mocniejszym czerwonym niciom w pięcie, śródstopiu i palcach. Jednocześnie przednia część buta jest nadal bardzo elastyczna dzięki delikatniejszej żółtej nitce. Podeszwa środkowa z kratownicową konstrukcją o nowym kształcie to najbardziej radykalny do tej pory projekt ADIDAS 4D, który ułatwia dynamiczne wybicie. Zmniejszony zapiętek obniża wagę buta, a gumowa podeszwa zapewnia świetną przyczepność przy bardzo szybkim bieganiu. 

SHOT_3

DROGA PRZED

STRUNG może zmienić sposób, w jaki sportowcy współpracują z projektantami, inżynierami i osobami zajmującymi się sportem naukowo. Najważniejszym celem jest stworzenie platformy dla różnych kategorii, która będzie służyła różnym dyscyplinom sportowym – zaczęliśmy od biegania, ale to dopiero początek. Najbardziej ekscytujące jest to, że wciąż jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju tej technologii. Testy prototypowe będą miały fundamentalne znaczenie dla tego, co zrobimy dalej, ale ważniejsza od tego jest reakcja konsumentów i sportowców: jak oni widzą rozwój produktu i jak zmieniają się ich potrzeby? 

Technologia i inżynieria mogą tworzyć wspaniałe rzeczy, ale jest to możliwe tylko z udziałem człowieka. Takie otwarte podejście doprowadziło nas do obecnego etapu pracy nad STRUNG i zapewne będzie nam towarzyszyć w przyszłości.

Nad koncepcją STRUNG pracował wieloosobowy i wielozadaniowy zespół adidas: Andrea Nieto, Fionn Corcoran-Tadd & Matteo Padovani (design), Benjamin Kleiman, Elise Hall & Thomas Feix (inżynieria), Clemens Dyckmans, James Tarrier & Nicholas Groeneweg (tworzenie technologii), Ian Hennebery, Fano Razafindrakoto, Reuben Bligh & Korbinian Berner (dział rozwoju projektów obuwniczych), Tom Elvidge (nauka o sporcie), Grace Chang (materiały), Steve Brimble (zarządzanie innowacjami), Miriam Eirich (koszty) i Christoph Walter (testowanie), Mario Pörner, Clemens Weisshaar and Reed Kram.

SHOT_5

Tagi
adidas