• DLA MĘŻCZYZN
  • DLA KOBIET
  • DLA DZIECI
  • NOWOŚĆ
  • SPORT
  • KOLEKCJE
  • WYPRZEDAŻ
Twój koszyk jest pusty

Wejść w kontakt z tym, co nas otacza: Więcej czasu z naturą

Spędzanie więcej czasu na świeżym powietrzu może być zbawienne dla naszego życia. Chcesz wiedzieć dlaczego?

Na co dzień otaczamy się ekranami, które mieszczą nam się w dłoni. Jesteśmy zajęci od rana do wieczora. Zapominamy o tym, że można się rozluźnić gdzieś na łonie natury. Zapracowana codzienność odcina nas od kontaktu z przyrodą. A przecież jakakolwiek aktywność na świeżym powietrzu to czysta przyjemność, która pozwala nam – w końcu – oddychać pełną piersią! Przyroda, powietrze, wiatr... to nasze naturalne środowisko, do którego powinniśmy wracać, kiedy tylko się da!


Otwórz się na świat, myśl nieskrępowanie

Nasz umysł, my sami rozwijamy się, kiedy mamy kontakt z naturą. Jest ona źródłem inspiracji. Pozwala nam odkrywać nowe miejsca, nowe doświadczenia, pobudza naszą kreatywność¹. Jeśli choć na chwilę zapomnimy o świecie pełnym mediów społecznościowych, technologicznych nowości i wirtualnej rzeczywistości, możemy być sobą. 

I możemy poczuć się lepiej, bo naturalne przestrzenie mówią do nas wyjątkowym językiem – językiem swobody, otwartości, świata roślin i zwierząt. Badania potwierdzają, że bycie² w plenerze zmniejsza stres, poprawia nastrój, a nawet wzmacnia nasz system odpornościowy³. Pomaga nam wrócić do naturalnego tempa. Rezultaty⁴ poczujesz na własnej skórze i poznasz po uśmiechu na swojej twarzy. 


Nie musisz przenosić gór

Odpowiedź jest bliżej, niż Ci się wydaje. Nie muszą to być wcale wielkie, nieokiełznane przestrzenie, jakie widzisz na zdjęciach lub filmach przyrodniczych. Wystarczy 120 minut tygodniowo⁵, by poczuć efekty – według Nature.com. To zaledwie 17 minut dziennie. Mniej niż przerwa na lunch. Wiemy, że w ciągu tygodnia pracy może być trudno wygospodarować więcej czasu dla siebie. Ale gdy nadchodzi weekend... Pójdź na długi spacer, wyjedź za miasto, pochodź po górach, lesie czy łąkach.

outdoor-ss20-purposeclp-clp-storypage-landscapeimage-2Zieleń w miejskim krajobrazie

Ponad połowa ludzi na Ziemi mieszka w miastach, gdzie hałas, zanieczyszczone powietrze, ciągły pośpiech... Szybkie życie może się podobać, ale czasami trzeba zrobić sobie przerwę. Miejskie parki są bardzo ważne, bo dają nam wytchnienie, pozwalają na mały kontakt z naturą. Nawet niedługi spacer po parku dodaje energii, pozytywnie nastraja i eliminuje stres – tak mówią badania⁶. Mało tego, atmosferę miasta możesz obrócić na swoją korzyść. Zwołaj znajomych i wspólnie odkrywajcie zielone zakątki miasta i okolic. Taka wyprawa ze znajomymi, którzy mają podobne potrzeby jak Ty, może być naprawdę inspirująca, a odnalezienie właściwego tempa i doładowanie wewnętrznych baterii wyostrzy apetyt na więcej. 


Co jest z korzyścią dla Ciebie, jest z korzyścią dla planety

Jeśli wychodzisz na zewnątrz, to nie tylko stajesz się już zwycięzcą, ale prowadzisz też przyjazny dla środowiska sposób życia. Badania pokazuję, że fizyczna łączność z naturą kreuje proekologiczne zachowania⁷. Zanieczyszczenie powietrza czy wód morskich plastikiem nie przyciąga naszej uwagi tak, jak nowości technologiczne. Ale im więcej czasu spędzasz na łonie natury, tym bardziej wzrasta Twoja świadomość ekologiczna; zaczynasz o niej częściej myśleć, kreujesz zachowania, których celem jest poprawa życia na Ziemi.


outdoor-ss20-purposeclp-clp-storypage-landscapeimage-3

Z kontaktu z naturą możemy wyciągnąć bardzo wiele korzyści. My, ludzie, bardziej potrzebujemy natury niż ona potrzebuje nas. Każdy z nas może zmieniać świat na lepsze. Wystarczy się otworzyć na naturę i wyjść z domu. Chcesz więcej czasu spędzać z naturą? Pokaż to nam z #adidasterrex 


MATERIAŁY REFERENCYJNE 

¹Harvard Health Publishing, 2018 

²Journal of Environmental Psychology, 2018 

³Science Daily, 2018 

Landscape and Urban Planning, 2018 

Nature, 2019 

Mental Health and Illness in the City, 2017

Tagi
adidas