alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salespritearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandfilterhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Przejdź do głównej treści
adidas
adidas / marzec 2020

CURATED BY GIRLS: KOBIETY W ŚWIECIE SZTUKI

Curated by GIRLS to inicjatywa, która domaga się wyraźniejszej obecności kobiet w świecie sztuki zdominowanej przez mężczyzn.

originals-ss20-superstar-drop2-curated-story-blog-secondary-1-all

87% powierzchni wystawowej w galeriach i muzeach zajmują prace stworzone przez mężczyzn. Dziewczyny z Curated by GIRLS są gotowe na to, by zmienić ten stan rzeczy. Założycielka oraz szefowa Laetitia Duveau i jej zespół, który tworzą Igliona Duveau, Florentine Schlüter i Soul Suleiman, chcą dać dziewczynom więcej możliwości do zaprezentowania swojej twórczości zarówno online, jak i w galeriach czy na wystawach. „Chcemy pokazać ludziom nasze pozytywne nastawienia, zachęcać do realizowania się na polu szeroko pojętej sztuki, przedstawiać świat widziany oczyma różnych kobiet.” – mówi Laetitia.

Jest nas cztery, ale tu chodzi o znacznie większą społeczność... Jest wiele dziewczyn, które myślą tak jak my, więc to, co robimy, zależy także od nich. – Laetitia Duveau

originals-ss20-superstar-drop2-curated-story-blog-secondary-2-all

POZYTYWNE PODEJŚCIE MA MOC

Ta grupka dziewczyn zamienia swoje niezadowolenia z zauważalnego braku kobiet w świecie sztuki w coś pozytywnego – powstała platforma, która otwiera przed artystkami nowe możliwości i powoduje, że ich głos staje się słyszany. „Byłam sfrustrowana, dlatego 4 lata temu założyłam Curated by GIRLS. To była nasza odpowiedź na to, co czułyśmy widząc świat sztuki zdominowanej przez mężczyzn. I byłyśmy zmęczone tym, co często nam powtarzano: jak powinnyśmy się zachowywać, jak tworzyć, jak ubierać, jak mówić... tylko dlatego, że jesteśmy kobietami.” – mówi Laetitia. „Wkrótce zorientowałyśmy się, że nie jesteśmy osamotnione, że wiele osób myśli tak jak my. Że są ludzie, których możemy reprezentować. I tak to się zaczęło.”

Każda wiadomość, każdy umieszczony przez Curated by GIRLS w mediach post zmieniał świat sztuki na lepsze, otwierał ten świat przed innymi. I doskonale pasował do idei, która przyświeca filozofii Superstar. „Chcemy wspierać młodych artystów, przełamywać utarte schematy i zachęcać do zmian.” – mówi Florentine. „I promować pozytywne nastawienie, zachęcać do otwierania się przed samym sobą i do akceptacji siebie i innych.” – dodaje Igliona. Zorganizowały już wystawy w kilku europejskich miastach (Barcelona, Berlin, Amsterdam), które spotkały się z bardzo pozytywnymi reakcjami.

Robimy to dla wszystkich kobiet... dla wszystkich ludzi. – Laetitia Duveau & Igliona Duveau


POZYTYWNA ENERGIA DLA WSZYSTKICH

Curated by GIRLS wprowadzają w życie hasło przewodnie Superstar: 'Zmiana to sport zespołowy'. „Działając w grupie łatwiej zainspirować innych. Działając w pojedynkę, nie mamy takiej mocy. Bo razem znaczy: lepiej, głośniej, wyraźniej.” – mówi Laetitia. „Energią, która tkwi w grupie, łatwiej zarazić innych. Na taką energię jesteśmy bardziej otwarci.” – dodaje Soul.

Curated by GIRLS, podobnie jak wszyscy ci, którzy zmieniają świat na lepsze, wiedzą, że każda zmiana zaczyna się od małych kroczków. „Tu nie chodzi tylko o nas.” – mówi Igliona. „My jesteśmy tylko małą częścią tego procesu.” – dodaje Florentine. „Same jesteśmy artystkami, więc wiemy, jak trudno jest przebić się i zaistnieć w świecie sztuki. Chciałyśmy, żeby ktoś nam pomógł, ale skoro takiej pomocy nie znalazłyśmy... Tak narodził się pomysł naszej inicjatywy, która pomaga innym artystom, kobietom, osobom queer, każdemu, kto potrzebuje naszego wsparcia.” – mówi Laetitia.


Szukaj informacji, dowiaduj się, przekazuj tę wiedzę innym. Staraj się ich zrozumieć. A to, że każdy jest inny, jest dodatkową zaletą. – Florentine Schlüter

BEZ OBAW

Po kilku latach spędzonych na tworzeniu i obcowaniu ze sztuką oraz próbach przebicia się do szerszej publiczności, dziewczyny z Curated by GIRLS wiedzą, że trzeba być wytrwałym, konsekwentnym i pewnym siebie. Mają kilka rad dla młodych twórców: “Twój głos się liczy. Ludzie chcą wiedzieć, co masz do powiedzenia. Ludzie powinni usłyszeć, co masz do powiedzenia.” – mówi Soul. „Nawet jeśli patrzysz na swoją dotychczasową twórczość i widzisz rzeczy, z których jesteś niezadowolona, to nie przejmuj się! Tworzenie jest procesem, ewolucją; dorasta się do swojej własnej formy ekspresji.” – mówi Laetitia.

„Nie ma rzeczy złych ani dobrych. Sztuka jest proces, czasami długotrwały.” – mówi jedna przez drugą. Więc co Ty możesz zrobić? Rób to, w czym czujesz się mocno. „Niczym się nie przejmuj, nie ma czego się bać! Pukaj do wszystkich drzwi. W najgorszym przypadku usłyszysz 'nie'.” – tak podsumowuje swoje doświadczenia Florentine. „Niektórzy odbierają to nie jak porażkę, ale to tylko zwykła odmowa, nie ma co demonizować i poddawać się. ” – dodaje Soul.

Curated by GIRLS udowadniają jedną prawdę: prawdziwe zmiany najlepiej rozpoczynać w grupie. I trzeba to robić z wiarą, uzbroić się w pozytywne myślenia.

originals-ss20-superstar-drop2-curated-story-blog-secondary-3-all

adidas / marzec 2020
Tagi