• DLA MĘŻCZYZN
  • DLA KOBIET
  • DLA DZIECI
  • NOWOŚĆ
  • SPORT
  • KOLEKCJE
  • WYPRZEDAŻ
Twój koszyk jest pusty

WIDZIANE W SZERSZYM PLANIE

Znany na całym świecie fotograf przyrody i przygody, Keith Ladzinski mówi o robieniu zdjęć, odpowiedzialnych wyborach i nowych butach TERREX Free Hiker Parley.

Czy robi zdjęcia wysoko gdzieś w górach Południowej Afryki, czy fotografuje pingwiny białobrewe w Antarktyce, czy szuka lokalizacji do miejskich zdjęć ze skejterami, Keith Ladzinski doskonale wie, jak to jest zauroczyć się i poddać pięknu otaczającego nas świata, jak to jest poczuć siłę i kreatywność natury.

Keith jest bardzo utalentowanym i znanym na całym świecie fotografem. Niejednokrotnie robił zdjęcia dla National Geographic. Wiele godzin spędza na trekkingu, kocha obcowanie z przyrodą, która świetnie wpływa na jego poczucie fizyczne i psychiczne. „To jest nasza podstawowa potrzeba” – mówi. „Im bardziej rozwój cywilizacyjny i technologiczny postępuje do przodu, tym więcej czasu spędzamy w zamknięciu, we wnętrzach. Z każdej strony dochodzą do nas różne sygnały, które nie pozwalają się koncentrować i odpoczywać: wiadomości w smartfonach, światła i hałasy miast. To ważne, by od czasu do czasu wylogować się z takiego świata i spędzić trochę czasu na łonie natury.”

Podpis Keitha Ladzinskiego

HISTORIE BEZ ŻADNYCH TŁUMACZEŃ

Częścią pracy i pasji Keitha są wyprawy w odległe miejsca, gdzie nie ma żadnych ludzkich siedzib i gdzie nie dotarły pułapki naszej cywilizacji. „Hiking to wspaniałe ćwiczenie dla mięśni i dla umysłu – niesamowicie pobudza kreatywność. I zapewnia satysfakcję, jakich mało! Gdy po ciężkiej wspinaczce na szczyt robię dobre zdjęcie, to wiem, że na nie zasłużyłem. I kocham to uczucie!” Nawet kiedy jest u siebie w domu, w Boulder w Kolorado, zawsze znajduje czas na aktywności na świeżym powietrzu. „Bo to jest dla mnie bardzo ważne. Jeżdżę na rowerze, łażę po okolicy, wyprowadzam psa na spacer. I przy okazji pstrykam całkiem sporo zdjęć, bo one są moją przepustką do świata przygody!”


outdoor-ss20-free-hiker-parley-launch-storypage-image2-d-v2 

Jego największym marzeniem jest to, by ludzie nie pozostawali obojętni na jego zdjęcia. Chciałby, żeby te zdjęcia motywowały, inspirowały, zachęcały do zmian, do aktywniejszego trybu życia. „Największą nagrodą dla fotografa jest dowiedzieć się, że Twoje zdjęcie zainspirowało kogoś, że ktoś chce zobaczyć miejsce, które sfotografowałeś, albo po prostu chce więcej czasu spędzić poza czterema ścianami. Zdjęcia, które motywują tych, którzy na nie patrzą, motywują też mnie. W fotografii jest ogromna siła. Pokazuje świat i opowiada o nim bez użycia słów. Zabiera tam, gdzie część z nas nigdy by nie dotarła.” Keith ma to szczęście, że udało mu się zobaczyć wyjątkowe miejsca na Ziemi i wystarczy zajrzeć na jego profil w mediach społecznościowych, by przekonać się, że jego zdjęcia nie tylko podobają się, ale są też w stanie poruszyć innych. „Czuję się tak, jakbym wygrał swoje życie na loterii: moja pasja stała się częścią mojego zawodowego życia” – mówi. „Robienie zdjęć to dla mnie pewnego rodzaju terapia, która pozwala mi znajdować wytchnienie.”


Outdoor... Kiedy o nim myślę, to myślę o wolności, o miejscu, które nie ma żadnych granic. Tam potrafię się wyluzować, odstresować, nabrać dystansu, znaleźć nowe inspiracje.

Delikatność i kruchość natury jest jednym z głównych tematów prac Keitha. Kryzys klimatyczny, zanieczyszczenie środowiska plastikiem, nadmierne eksploatowanie zasobów morskich... „Nasz ekosystem jest zagrożony i to przez nas samych. Chciałbym, żeby wszyscy zdawali sobie z tego sprawę. Chciałbym, by wiedzieli, że mogą coś zmienić na lepsze, że wszyscy mamy ogromny wpływ na świat, w którym żyjemy. Moja rada? Nie używaj plastiku pod żadnym pretekstem! I mogę to ludziom powtarzać w kółko.”

Keith wierzy, że fotografia może odegrać ogromną rolę w ochronie naszej planety. „Pomyśl, ile rzeczy pamiętasz tylko dlatego, że widziałeś je na zdjęciu. Zdarza się, że to, na co z trudem patrzymy, budzi w nas chęć szybkiego reagowania. Wywołuje w nas pewnego rodzaju szok.”

„Oglądamy coraz więcej zdjęć, a każdy z nas ma aparat w kieszeni, w swoim telefonie. Zabijamy czas przeglądając posty innych, które często pokazują nam to, czego byśmy sami nie zauważyli. W fotografii jest ta moc, która potrafi nas zatrzymać, dać do myślenia.”

outdoor-ss20-free-hiker-parley-launch-storypage-image3-d

Podpis Keitha Ladzinskiego


Moja rada? Nie używaj plastiku pod żadnym pretekstem!

 

Czy trudno mieć nadzieję, że będzie lepiej, kiedy widzi się, co ludzi robią z naszą planetą? „Widziałem naprawdę odległe miejsca, które zapychały się plastikiem. To był dla mnie szok! Ale wierzę, że nie jest jeszcze za późno. Jestem optymistą. Z różnych miejsc słychać ważne głosy, które ciągle przypominają nam o ekologii. I ja też chcę być usłyszany. Na tym polega odpowiedzialność. Informowanie o zanieczyszczeniach zwiększa naszą świadomość, przybliża problem, zachęca do działania w dobrym kierunku.”

Dlatego Keith wybrał buty Free Hiker Parley od adidas TERREX, bo powstały z materiałów pochodzących z recyklingu. „Parley jako pomysł jest bardzo nowatorski. I jest bliski moim przekonaniom. Kiedy tylko usłyszałem o Parley, wiedziałem, że to będzie coś naprawdę dobrego. Kiedy podróżuję, widzę mnóstwo plastiku, który zalega na plażach, więc jeśli możemy użyć go ponownie, to nam się wszystkim będzie opłacało. Na naszej planecie mieszka prawie 8 miliardów osób; każda z nich produkuje kilogramy odpadków i każda pozostawia swój ślad węglowy. Ponowne wykorzystanie raz użytych rzeczy to świetny pomysł i bardzo ważna rzecz. W przyszłości będziemy musieli coraz częściej sięgać do takich rozwiązań.”

MIEJSKI OUTDOOR

Im więcej czasu spędzamy na łonie natury, tym więcej mamy z tego korzyści i jesteśmy bardziej świadomi, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. I wcale nie musimy uciekać w głuszę lub odległe góry... Według Keitha: „Większość osób, kiedy słyszy słowo 'outdoor', to wyobraża sobie otwarte przestrzenie, widoki aż po horyzont. Ale przecież outdoor to także spacer po miejskim parku. Zachęcam wszystkich, którzy mieszkają w miastach, by przestawili swoje myślenie na tryb bliższy naturze. Długie spacery, jazda na rowerze, bieganie – wykorzystaj każdą okazję, by wyjść z domu! A podczas weekendów czy świąt, jeśli możesz, wyjeżdżaj za miasto.”

Tagi
adidas