
Jak Run For The Oceans i Parley pomagają chronić naszą planetę
Błękit, który wspiera życie naszej planety, jest zagrożony. Nadmierne połowy ryb, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie, plastikowe odpady... Ale na szczęście nasza świadomość rośnie. Zamienia się w działanie. A kreatywność jest początkiem zmian na lepsze.

„Nasza planeta jest bardzo delikatnym, ale doskonale wyważonym ekosystemem.” – mówi Greg Long, legendarny surfer i ambasador Parley. „To, co robimy, burzy tę równowagę. I to w zastraszającym tempie. Jeśli nie zaczniemy teraz działać w odpowiedzialny sposób, możemy przekroczyć granicę, za którą nie da się już cofnąć tego, co zrobiliśmy.”
W 2018 prawie milion osób na całym świecie wzięło udział w akcji Run For The Oceans. Od Szanghaju po São Paulo, od Toronto po Tokio, Barcelonę i Berlin – osoby biegające na różnych poziomach i z różnych powodów połączyły siły.
Były wśród nich dzieci, które biegły po raz pierwszy. Ale byli też utytułowani sportowcy, jak brazylijski piłkarz Kaká, niemiecki bramkarz Marc-André ter Stegen, peruwiański surfer Gabriel Villarán, australijski mistrz olimpijski w pływaniu Ian Thorpe czy Jessica Ennis-Hill, brytyjska wieloboistka i zdobywczyni złotego medalu na igrzyskach w Londynie.
Połączyła ich pasja i wspólny cel. Przebiegli ponad 12 milionów kilometrów, by świat mógł usłyszeć ich głos.
„Zaczęliśmy od małej fali, a potem rozniosło się to po całym świecie ” – powiedział Cyrill Gutsch, założyciel i prezes Parley for the Oceans, komentując ubiegłoroczny wynik. „Run For The Oceans pokazuje siłę naszej inicjatywy i wolę, by ograniczać używanie plastiku. Jesteśmy rosnącą siłą, która niesie ze sobą zmianę na lepsze.”
Za każdy przebiegnięty kilometr (do miliona kilometrów) adidas przeznaczył 1 dolara, co w sumie dało 1 milion dolarów na wspieranie edukacyjnych i proekologicznych inicjatyw Parley for the Oceans.

Uświadamianie młodzieży, edukowanie o zanieczyszczeniu plastikiem i innych zagrożeniach, na które wystawione są oceany, to jedno z podstawowych zadań organizacji. I jest ono dobrze uzasadnione.
„Coraz młodsi ludzie są bardziej aktywni i mają wpływ nie tylko na swoje pokolenie” – wyjaśnia Cyrill Gutsch. „Oni są nie tylko naszą przyszłością, ale coraz częściej okazują się doskonałymi nauczycielami i ambasadorami akcji. Przekazują swoją wiedzę rodzicom, politykom; używają nowych kanałów komunikacji w bardzo naturalny sposób. Młodzi ludzie są naszą nadzieją, bo oni zdają sobie sprawę, że w tym wszystkim chodzi nie tylko o ich życie, ale o przeżycie.”
Fundusze zgromadzone podczas Run For The Oceans 2018 wykorzystano na stworzenie i rozwój programów edukacyjnych dla młodzieży, które nie tylko informują, ale też zachęcają do aktywnego działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia plastikiem, oraz na budowę szkół w nadmorskich miejscowościach, najbardziej narażonych na takie zanieczyszczenie.
Program został zainicjowany na Malediwach, wyspiarskim kraju, którego być albo nie być zależy od oceanu. We współpracy z malediwskim Ministerstwem Edukacji, szkołami oraz lokalnymi społecznościami o działaniach Parley Ocean School poinformowaliśmy prawie 100 000 dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, kładąc szczególny nacisk na delikatność i niepowtarzalność wodnego ekosystemu, który otacza ich na co dzień.
Pod koniec tego roku Parley planuje akcje w 217 szkołach na Malediwach i chce założyć Parley AIR Stations, aby zachęcić młodzież do czynnego udziału w proekologicznych inicjatywach.

W 2019 roku dzięki adidas i Run For The Oceans zostanie uruchomiona światowa platforma aktywizacyjna dla młodzieży, obsługiwana przez Parley i dostępna dla każdego ucznia i studenta na całym świecie. Za każdy kilometr przebiegnięty między 8 a 16 czerwca adidas da 1 dolara, by wesprzeć edukacyjną działalność Parley for the Oceans. Maksymalna kwota podarowana przez adidas to 1500000 dolarów.
Oznacza to, że Parley nadal będzie prowadziło swoją działalność edukacyjną w szkołach, a ponadto powstanie ogólnoświatowa platforma aktywizująca młodzież, dzięki której wiedza na temat oceanów dotrze do wielu więcej miejsc i osób.
Rejestracja na platformę zostanie otwarta w Światowym Dniu Oceanów, 8 czerwca. Przyłączając się do niej, młodzież z każdego zakątka na Ziemi otrzyma dostęp do informacji i narzędzi, które pomogą pracować nad zmienianiem świata na lepsze.
„Zachęcamy do marzenia, do nowej wizji świata” – mówi Cyrill Gutsch. „Bo kto, jeśli nie młodzież, może zamienić to marzenie w rzeczywistość? Naprawić to, co my popsuliśmy? Młodzi wiedzą, czują, co wymaga naprawy. W nich jest siła, wola i świadomość, że nie da się walczyć z przyszłością. Każdy krok przebiegnięty podczas Run For The Oceans, każdy oddech – to wszystko dla oceanów.”
Wejdź na www.parley.tv i zarejestruj się na platformę.
Bądź pierwszą osobą, która dowie się o wydarzeniach, premierach i ciekawych historiach.