alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
adidas / czerwiec 2019

7 KROKÓW, KTÓRE POMOGĄ CI WALCZYĆ Z ZANIECZYSZCZENIEM

70% powierzchni Ziemi zajmują oceany. A 40% oceanów zanieczyszczone jest plastikiem. Plastik, który wylądował w morzach i oceanach, nie tylko niszczy piękno tego ekosystemu, ale przede wszystkim ma bardzo negatywny wpływ na morską florę i faunę. I to na skalę globalną. Musimy zacząć działać. Im szybciej, tym lepiej. Trzeba zacząć zastanawiać się, jak zwalczać i ograniczać ilość plastiku, który trafia mórz i oceanów. Możemy zacząć już teraz.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-7steps-image1-d

3 GŁÓWNE ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZENIA WÓD PLASTIKIEM

Oceany to największy i najbardziej tętniący życiem ekosystem na Ziemi, zamieszkiwany przez dziesiątki tysięcy różnych organizmów, które produkują połowę tlenu, niezbędnego do oddychania. Jednocześnie, niestety, jest to najbardziej zagrożony ekosystem. Zanieczyszczenie plastikiem zagraża nie tylko żyjącym w nich zwierzętom i roślinom, ale także nam samym. Naukowcy szacują, że każdego roku ponad osiem milionów ton plastiku trafia do oceanów. Ta szokująca liczba powinna dawać nam do myślenia. A skąd ten plastik?

PLASTIK PRZEMYSŁOWY: Przemysł odgrywa bardzo dużą rolę w produkcji plastiku. Na całym świecie plastikowe i wykonane ze sztucznych materiałów opakowania to prawie 100 milionów ton plastiku rocznie. Dlatego w adidas staramy się ograniczać i poprawiać nasz ślad węglowy plastiku.

MIKROPLASTIK: Zanieczyszczenie wód oceanicznych plastikiem to nie tylko to, co widzimy gołym okiem. Duża część zanieczyszczeń jest po prostu niewidoczna. To tak zwane plastikowe mikrocząsteczki, które znajdują się w kosmetykach, środkach do pielęgnacji oraz w niektórych innych produktach. Gdy bierzesz prysznic i myjesz włosy szamponem zawierającym mikrogranulki, to 100 000 plastikowych cząsteczek trafia do oceanów.

PLASTIK KONSUMENCKI: To, o czym będzie teraz, dotyczy bezpośrednio Ciebie. Plastik konsumencki to taki, którego używamy na co dzień: butelki, reklamówki, słomki, pojemniki na żywność i tak dalej, i tak dalej. Szacuje się, że plastikowa torba „żyje” średnio 12 minut. A kiedy ją wyrzucimy, potrzeba aż 1000 lat, by uległa rozłożeniu. Na świecie produkuje się około 1 biliona jednorazowych toreb plastikowych rocznie, a tylko 1% z nich poddawany jest recyklingowi. Miliony kończą w oceanach.


DLACZEGO MUSIMY CHRONIĆ OCEANY

Plastik jest bezpośrednim zagrożeniem dla gatunków żyjących w oceanach. Rokrocznie tysiące zwierząt umiera, bo przez pomyłkę wzięły plastik za to, czym zazwyczaj się odżywiają i po prostu się udławiły; bardzo często również zaplątują się w pływający w wodzie plastik.

Ale nie tylko gatunki morskie cierpią z powodu plastiku, który im fundujemy. Żrący plastik, taki jak polistyren (styropian), wytwarza niebezpieczne toksyny, gdy w wodzie rozkłada się na mniejsze cząsteczki. Rezultatem tego jest duża, wręcz alarmująca obecność rtęci w owocach morza. Nie do końca jeszcze został ustalony stopień zagrożenia dla jedzenia, ale nie od dziś wiadomo, że rtęć może mieć niepożądany wpływ na ludzkie zdrowie – od uszkadzania organów wewnętrznych po problemy związane z zahamowaniem rozwoju dzieci.

Nowe badania wskazują także na związek zanieczyszczenia plastikiem oceanów ze zmianami klimatycznymi. Gdy plastikowe śmieci pływają w oceanach, a ich rozkład zajmuje tysiące lat, wytwarzane są gazy cieplarniane. Uważa się, że gazy te, w tym metan i etylen, mają ogromny wpływ na degradację ziemskiej atmosfery.

Na szczęście są różne działania, które możemy podejmować, by ratować nasze oceany. W małych społecznościach te zmiany zmniejszają uboczne skutki używania plastiku na mniejszą skalę, ale jeśli wszyscy zdamy sobie sprawę z zagrożenia i zaczniemy działać, to naprawdę możemy osiągnąć sukces.

adidas / czerwiec 2019