alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas / wrzesień 2023

Daliśmy światu GAZELLE: kultowe sneakery o ponadczasowej historii

Buty adidas Originals Gazelle o statusie ikony mody, których skromne początki sięgają 1966 r., przetrwały próbę czasu i są jednymi z najbardziej popularnych butów treningowych i na co dzień, jakie kiedykolwiek powstały. Ich ponadczasowy wygląd i uniwersalność sprawiły, że podbiły serca różnych społeczności na całym świecie: od sportowców po sneakerheadów.


Skromne początki:

Model Gazelle zadebiutował w dwóch wersjach: czerwonej z przezroczystą podeszwą w jodełkę, przeznaczonej do sportów halowych, oraz niebieskiej – z mikrokomórkową gumową podeszwą zewnętrzną – przeznaczonej do treningów. Obie wersje miały wysokiej jakości cholewkę z zamszu, która nadawała wyrafinowany wygląd ich sportowej funkcjonalności.

Jednak historia Gazelle zaczyna się wcześniej. Ich poprzednik, model Olympiade z wczesnych lat 60. ubiegłego wieku, położył podwaliny pod sukces Gazelle. Najstarsze znane Gazelle, czerwony prototyp z 1965 r., miały pierwotne elementy konstrukcji i były bazą tego, jak miały wyglądać w przyszłości.

03-fw23-brand-campaign-blog-gazelle-article

Od prototypu po rekwizyt:

Wraz z rosnącą popularnością Gazelle stały się flagowym modelem do treningów i dodatkiem w niezliczonych sesjach fotograficznych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. W tamtym okresie nie mogło ich zabraknąć w zestawach dla profesjonalnych sportowców. Uniwersalność modelu Gazelle sprawiła również, że został on wykorzystany jako baza do eksperymentów z prototypami. Prototypy z zapięciami na zamek błyskawiczny i wkładkami obrotowymi udowodniły, że model można modyfikować i przekraczać w ten sposób kolejne granice.

04-fw23-brand-campaign-blog-gazelle-article-image

Na przestrzeni lat Gazelle poddano wielu zmianom w zakresie profilu, języka oraz wsparcia pięty. Jeden z najbardziej znaczących przełomów nastąpił w 1971 roku, kiedy powstała heksagonalna podeszwa zewnętrzna rewolucjonizująca przyczepność i konstrukcję buta, wyprzedzająca rozwój techniczny innych modeli z lat 70.

05-fw23-brand-campaign-blog-gazelle-article-image


Gazelle dostępne na całym świecie:

Gazelle stały się popularne na całym świecie, co było powodem powstania ich unikalnych wersji na poszczególne rynki i dla konkretnych społeczności. We Francji do wczesnych lat 80. znane były jako „Chamois” (niebieskie) i „Rubis” (czerwone). W Japonii w latach 80. nazywano je „adidas 300”. Różne adaptacje skierowane były na konkretne rynki, co było świadectwem globalnej uniwersalności Gazelle.

Wielki powrót:

Chociaż Gazelle przez pewien czas były na większości rynków w odwrocie, w połowie lat 80. zaliczyły triumfalny powrót. Z myślą podążających z trendami klientach poszukujących modnych sneakerów na co dzień do sprzedaży wprowadzono nowe wersje kolorystyczne. Ciekawą wersją pochodzącą z tamtego okresu jest model Gazelle Super produkowany w byłej Jugosławii, z wykładką z logo i unikalną konstrukcją paska na pięcie.

06-fw23-brand-campaign-blog-gazelle-article-image

07-fw23-brand-campaign-blog-gazelle-article-image

Ikony społeczności:

W latach 90. Gazelle osiągnęły jeszcze większą popularność jako sneakery lifestylowe, chętnie noszone zarówno przez gwiazdy rocka, jak i supermodelki. Linia poszerzyła się o wersje dla dzieci, sandały Beach-Gazelle, a nawet modele z materiałów z recyklingu odzwierciedlające rosnącą świadomość mody odpowiedzialnej u klientów.Przejęcie przez Originals:

Premiera Originals w 2001 r. utorowała drogę dla powrotu kultowych Gazelle po najdłuższej w historii ich produkcji przerwie. Ich powrót zwiastował model Gazelle Vintage, inspirowany estetyką lat 60. Kolejne iteracje, takie jak Gazelle 2 oraz Gazelle Skateboarding, zaprojektowane dla poszczególnych subkultur, oraz współpraca ze znanymi projektantami i artystami, były kolejną demonstracją możliwości adaptacji buta i jego aktualności.

08-fw23-brand-campaign-blog-gazelle-article-image

09-fw23-brand-campaign-blog-gazelle-article-image

Historia toczy się dalej:

Buty adidas Originals Gazelle są kultowymi sneakerami cenionymi za ponadczasowy wygląd, komfort i uniwersalność. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rozdział historii legendarnych Gazelle, pewni tego, że zagoszczą w sercach i na stopach fanów Originals w kolejnych pokoleniach.

adidas / wrzesień 2023
Tagi